آموزش سیپنل cpanel

نحوه بکاپ گیری با ابزار jetbackup در سیپنل

نحوه بکاپ گیری با ابزار جت بکاپ در سیپنل

آپدیت شده در تاریخ 1401/06/28

_____________________________________

Jet Backup چیست وچه کاربردی دارد ؟

بکاپ گیری یکی از مهمترین مسائل مربوط به یک وب سایت است، وقتی با مسائل فنی برخورد میکنید که مشکلاتی را به وجود می آورد و باعث میشود اطلاعات (data) سایتتان از بین برود و زحماتی که برای ساخت آن کشیدید از دست برود در این مواقع نیاز دارید یک نسخه پشتیبان از اطلاعات وب سایت خود داشته باشیدتا آن را دانلود (Download) یا ریستور(Restore) کنید که ما در این آموزش میخواهیم به بررسی این مورد بپردازیم و شما را با یکسری ابزارها در این خصوص آشنا کنیم .

ابزار Backup  در سی پنل :

همانطور که میدانید این امکان را به وجود می آورد که بتوانید یک نسخه پشتیان یا همان Backup  از اطلاعات (data) سایت  به صورت کامل (Download a Full Account Backup) و یا بخشی از آن (Partial Backups)  از تاریخ های موجود تهیه کنید که  برای اطلاعات بیشترمیتوانید با مراجعه به لینک زیر نحوه بک آپ گیری از هاست را در سی پنل د مشاهده کنید .

نحوه بکاپ گیری در سی پنل با ابزار جت بکاپ

این نرم افزار به صورت خودکار از فایل های هاست backup  تهیه میکند اما امکان دانلود داده فعلی را در (لحظه) نمیدهد بلکه نسخه پشتیبان موجود را فراهم میکند که قبلا گرفته شده اند به طور مثال اگر هر شب یک restoration point ایجاد کنید یعنی هر شب بک آپ بگیرید به نسخه شب قبل دسترسی دارید و نسخه های قبلی هم با توجه به بازه زمانی که آن ها را نگه میدارید در دسترس خواهند بود .

 

نحوه Backup گیری در Jet Backup از طریق سی پنل

مرحله اول :

  • ابتدا وارد سی پنل هاست خود شوید.
  • سپس از طریق منوی Files با توجه به تصویر زبر برروی گزینه Jetbackup کلیک نمایید.

  • در قسمت  jetbackup  برروی full backup  کلیک نمایید.
  • در صفحه باز شده لیستی از فایل  بک آپ های گرفته شده را مشاهده خواهید کرد.

  • در این قسمت اطلاعاتی از قسمت های مختلف فایل Backup  قابل مشاهده است که به تعریف هرکدام از آن ها می پردازیم:
dns و انوع رکوردها
ادامه مطلب

Type:

نوع بک آپی که گرفته شده است.

Creation Date:

 زمانی که بک آپ گیری خودکار صورت گرفته است.

Size:

حجم فایل بک آپ 

Location:

 مسیر Backup  تهیه شده در هاست 

Actions  :

در این بخش شما میتوانید فایل های  Backup را دانلود کنید .

برای دانلود بک آپ در این قسمت برروی Genereat download  کلیک نمایید بعداز اینکه برروی این دکمه کلیک کردید پیغامی به شما نمایش داده میشود که به منظور تایید قرارگرفتن بک آپ موردنظر در صف دانلودها و شروع فرآیند دانلود است که باید برروی دکمه Add to download queue  کلیک نمایید .

بدین ترتیب یک نسخه از بکاپ مورد نظرتان دانلود شده و در صف دانلودها قرار می گیرد.

 

چکاپ صحت گرفته شدن بکاپ

  • ابتدا وارد سی پنل شوید
  • روی ابزار  JetBackup کلیک کنید سپس برروی زیرمنوی Queue کلیک نمایید (مطابق با تصویر زیر)

در این صفحه شما میتوانید یک لیست کامل از دانلودهارا مشاهده نمایید و آنها را مطابق با نیاز خود مدیریت کنید. همچنین اطلاعاتی در مورد فایل بک آپ گرفته شده برای شما نشان میدهد که به توضیح هریک از آن ها خواهیم پرداخت :

Type:

با توجه  به اینکه تمامی فایل های دانلود شده در یک صف قرار میگیرند به کمک این بخش میتوانید متوجه شوید که  فایل مورد نظر مربوط به کدام نوع بکاپ گیری است. 

Date:

 تاریخ Backup های گرفته شده است .

Target:

در این قسمت متوجه خواهید شد که فایل Backup با چه نامی و در چه فرمتی ذخیره شده است .

Status:

این بخش مهمترین بخشی است که به شما نشان میدهد آیا دانلود Backup به صورت کامل صورت گرفته است یا خیر 

Action:

این قسمت مربوط به مدیریت بکاپ های دانلود شده است. اگر قصد دارید بعد از دانلود بکاپ با jetbackup در سی پنل آن را روی سیستم خود نیز ذخیره کنید می توانید همانند تصویر زیر روی دکمه Download کلیک کنید تا یک نسخه از بکاپ مورد نظر روی سیستم شما ذخیره شود.

همچنین می توانید به کمک دکمه  Delete Download بکاپ مورد نظر را حذف کنید.

نحوه اتصال اکانت ftp سی پنل به نرم افزار cuteftp
ادامه مطلب

موارد استفاده از JetBackup

Backup کامل حساب :

با توجه به اینکه میتوانید از قسمت سی پنل هاست Backup کامل بگیرید در این ابزار هم این امکان با کمی تفاوت وجودارد و آن این است که Backup کامل این سیستم شاید برای بازخوانی نیاز به ویرایش توسط ابزار بازخوانی سی پنل داشته باشد به همین دلیل پیشنهاد میکنیم اگر فقط میخواهید یک نسخه پشتیبان کامل از حسابتان بگیرید از طریق سی پنل اقدام به انجام این کار کنید .

اگر از طریق Jet Backup برای Backup گیری کامل اقدام کردید توجه داشته باشید که مجوزهای حساب ممکن است صحیح نباشند و آدرس های Ip هم تغییر کرده باشند با توجه به ماهیت Self service این ابزار امکان ظهور این مشکلات وجود دارد که در این صورت باید با پشتیبانی سرویس خود در تماس باشید تا بازخوانی را  برای شما انجام دهند. 

 

مفهوم Self service در Jet Backup :

قابلیت Self-restore به شما اجازه می دهد تا به راحتی لیست تمامی بک آپ های موجود از سایت خود را مشاهده کرده و هریک از آن ها را ریستور یا دانلود کنید.

بک آپ فایل ها :

در این قسمت Backup فایل های این ابزار شما را قادر میکند هر فایل و فولدری را از سرور ریکاوری اضطراری بازخوانی کنید تا در لحظه نسخه پشتیبان را داشته باشید در واقع این قسمت این امکان را به وجود می آورد که نسخه پشتیبان موردنیازتان را انتخاب کنید و در نهایت به یک رابط کاربری منتقل میشوید تا بازخوانی را انجام دهید .

توجه داشته باشید که اگر میخواهید حسابتان را به یک زمان گذشته بازگردانید باید ابتدا فایل هایتان را بازخوانی کنید و سپس دیتابیستان را بازگردانی کنید .

بک آپ دیتابیس (database Backup):

این قسمت به دیتابیس هاست شما مرتبط است که امکان Backup گیری از دیتابیس را فراهم می آورد و این امکان را میدهد که هر دیتابیس حسابتان را به وضعیت لحظه نسخه پشتیبان بازگردانید .

برای این کار معمولا لیستی از دیتابیس ها و زمانشان ارائه میشود، این مرحله معمولا نیمه دوم مرحله بازخوانی کامل است که پس از بازگرداندن فایل ها انجام میشود .

نحوه راه اندازی سایت توسط ابزار Site Publisher در سی پنل
ادامه مطلب

 

از دیگر قابلیت های Jet Backup :

زمان بندی چندگانه :

این قابلیت، امکان ایجاد چند برنامه زمان‌بندی را که در یک بک آپ قابل اجرا باشند را به وجود می آورد علاوه بر این می‌توانید یک زمان‌بندی ایجاد کنید که پس از کامل شدن یک بک آپ خاص به‌صورت اتوماتیک اجرا شوند که البته این زمان بندی به صورت افزایشی خواهد بود تا فضا و منابع کمتری نیاز داشته باشند .

فیلترهای حساب :

این بخش امکان اجرای فیلترهای منحصر به فرد را به وجود می آورد اینکه کدام حساب را در نسخه های پشتیبان قرار دهید.

8 گزینه متفاوت برای انتخاب موجوداست و بقیه فیلترهای ایجاد شده برای Backup های آینده ذخیره میشوند .

GDPR Mode:

Jet Backup یک الگوریتم رمزنگاری برای ایجاد نسخه های پشتیبان دارد که در این قسمت شما میتوانید انتخاب کنید کلیدهای رمزنگاری را به صورت لوکال (local) روی سرور ذخیره کنید یا به صورت ریموت (Remote) در یک مکان دلخواه قرار دهید و همچنین میتوانید دادده Backup  را پس از بستن حساب حذف کنید .

Backup Hybird:

این امکان را به شما میدهد که هر ترکیبی از بخش های حسابتان را در نسخه پشتیبان داشته باشید و فایل های غیر ضروری هم در لیست استثناء قرر میگیرند

حتی در این قسمت میتوانید مسیر دایرکتوری خاصی را هم در نسخه پشتیبان قرار دهید.

در یک نتیجه گیری کلی Jet Backup یک پلاگین پیشرو در سی پنل است که شمارا قادر میکند تا از حساب سی پنل خود به صورت ریموت (Remote) یا لوکال (local) Backup بگیرید که همه ی این ها شامل حساب ها ،فایل ها ،ایمیل ها ، دیتابیس Cronjobs ، zone dns و گواهی ssl  میباشد.

توجه داشته باشید که این ابزار حتی میتواند فیلتر برای حساب ها ایجاد کند تا آن ها را بر اساس فضای ذخیره سازی ، میزبان، پلن و سایر فاکتورها فیلتر کند که همه این ویژگی ها در یک رابط کاربری آسان و ساده قرار دارد .

 

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.
تلاش نت 
02154109000

4.7/5 - (3 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا