هاست و دامنه

دامنه‌ چیست ؟

"<yoastmark

دامنه یا دامین (domain)، همان آدرس اینترنتی است، که ‌برای شناسایی یک وبسایت ‌در دنیای مجازی بکار می‌رود که یکی از مهم ترین قسمت های سایت و URL است. هر دامین از یک یا چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند و شامل دو بخش اصلی نام دامنه و پسوند هستند. نام دامنه، اسمی است که شما برای سایت خودتان انتخاب می‌کنید. تنها مساله این است که اسم شما باید سرهم باشد. البته شما می‌توانید کلمات را با خط فاصله (-) از هم جدا کنید. هر دامین با یک پسوند همراه است , که این پسوند معمولا با توجه به نوع فعالیت شما انتخاب می‌شود.

تفاوت URL با دامنه در چیست؟

دامین در واقع آدرس صفحه اصلی وب سایت شماست و هیچ کاراکتر و علامت اضافی در انتهای پسوند آن قرار نمی گیرد. اما URL به تمام مشتقات یک نام دامنه گفته می شود. به عنوان مثال http://www.talashnet.com نام دامنه وبسایت پورتال است و بافی صفحات سایت  دارای آدرس URL ای مانند http://www.talashnet.com/index.php می‌باشد، که php پسوند فایل index هست و COM پسوند دامنه می‌باشد.

ثبت دامنه

داخل اینترنت هم وب سایت شما باید یک آدرس منحصر به فرد داشته باشد تا مشتریان شما بتوانند با وارد کردن آن آدرس در مرورگر به وب سایت شما دسترسی داشته باشند. برای مثال، همین آدرس talashnet.com به نام ما ثبت شده است و بنابراین ما صاحب آن محسوب می‌شویم و هیچ شخص دیگری نمی‌تواند این ترکیب مشخص را به نام خود ثبت کند. برای ثبت دامین تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را از طریق یکی از شرکت‌های ارائه‌دهندۀ خدمات، خریداری کنید. که خرید آنها به صورت سالیانه انجام می‌گیرد، یعنی وقتی شما دامنه ای را ثبت می‌کنید برای مدت زمان مشخصی آنرا خواهید داشت و بعد از مدت زمان مشخصی باید دوباره آن‌ را تمدید کنید در غیر این صورت دیگران می‌توانند آنرا تصاحب کنند.

کامپوننت جلوگیری از هک شدن جوملا و افزونه وردپرس - همراه فایل دانلود
ادامه مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا