سرور اختصاصیسرور مجازی

استفاده از Node.js محدودیت ها را از بین میبرد!

Node.js چیست؟

استفاده از Node.js محدودیت ها را از بین میبرد!

همه چیز درباره Node.js

Node.js یک محیط سرور چند پلتفرمی و منبع باز است که می تواند روی ویندوز، لینوکس، یونیکس، macOS و غیره اجرا شود. Node.js یک محیط اجرای جاوا اسکریپت بک‌اند است که روی موتور جاوا اسکریپت V8 اجرا می‌شود و کد جاوا اسکریپت را خارج از مرورگر وب اجرا می‌کند.

Node.js به توسعه دهندگان اجازه می دهد از جاوا اسکریپت برای نوشتن ابزارهای خط فرمان و برای اسکریپت نویسی سمت سرور استفاده کنند. توانایی اجرای کد جاوا اسکریپت بر روی سرور اغلب برای تولید محتوای صفحه وب پویا قبل از ارسال صفحه به مرورگر وب کاربر استفاده می شود. در نتیجه، Node.js یک پارادایم “جاوا اسکریپت در همه جا” را نشان می دهد، که توسعه برنامه های وب را حول یک زبان برنامه نویسی واحد متحد می کند، برخلاف استفاده از زبان های مختلف برای برنامه نویسی سمت سرور در مقابل برنامه نویسی سمت سرویس گیرنده.Node.js دارای معماری رویداد محور است که قادر به I/O ناهمزمان است. هدف این انتخاب‌های طراحی، بهینه‌سازی توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری در برنامه‌های کاربردی وب با بسیاری از عملیات ورودی/خروجی، و همچنین برای برنامه‌های کاربردی وب بلادرنگ (مانند برنامه‌های ارتباطی بلادرنگ و بازی‌های مرورگر) است.
پروژه توسعه توزیع شده Node.js قبلاً توسط بنیاد Node.js اداره می شد، و اکنون با بنیاد JS ادغام شده و بنیاد OpenJS را تشکیل می دهد. بنیاد OpenJS توسط برنامه پروژه های مشارکتی بنیاد لینوکس تسهیل می شود.
کاربران شرکتی نرم افزار Node.js عبارتند از: GoDaddy، Groupon، IBM، LinkedIn، Microsoft، Netflix، PayPal، SAP، Walmart، Yahoo و خدمات وب آمازون

کاربرد Node.js

Node.js به ایجاد سرورهای وب و ابزارهای شبکه با استفاده از جاوا اسکریپت و مجموعه‌ای از “ماژول‌ها” اجازه می‌دهد که عملکردهای اصلی مختلف را مدیریت کنند. ماژول‌ها برای سیستم فایل ورودی/خروجی، شبکه (DNS، HTTP، TCP، TLS/SSL، یا UDP)، داده‌های باینری (بافر)، توابع رمزنگاری، جریان‌های داده، و سایر عملکردهای اصلی ارائه شده‌اند.ماژول‌های Node.js از یک API استفاده می‌کنند که برای کاهش پیچیدگی نوشتن برنامه‌های سرور طراحی شده است.

جاوا اسکریپت تنها زبانی است که Node.js به صورت بومی پشتیبانی می کند، اما بسیاری از زبان های کامپایل به JS در دسترس هستند. در نتیجه، برنامه های Node.js را می توان در CoffeeScript، Dart، TypeScript، ClojureScript و غیره نوشت.
Node.js در درجه اول برای ساخت برنامه های شبکه مانند سرورهای وب استفاده می شود. مهم‌ترین تفاوت Node.js و PHP این است که اکثر توابع در PHP تا زمان تکمیل بلوک می‌شوند (فرمان‌ها فقط پس از اتمام دستورات قبلی اجرا می‌شوند)، در حالی که توابع Node.js غیرمسدود هستند (فرمان‌ها به صورت همزمان یا حتی موازی اجرا می‌شوند، و از تماس‌های برگشتی برای علامت دادن به اتمام یا شکست استفاده کنید.

وی پی اس (VPS) یا سرور مجازی چیست؟
ادامه مطلب

Node.js به طور رسمی در لینوکس، macOS و مایکروسافت ویندوز 8.1 و سرور 2012 (و بعد از آن)، با پشتیبانی از سطح 2 برای SmartOS و IBM AIX و پشتیبانی آزمایشی از FreeBSD پشتیبانی می‌شود. OpenBSD نیز کار می‌کند و نسخه‌های LTS برای IBM i (AS/400) در دسترس هستند. کد منبع ارائه شده همچنین ممکن است بر روی سیستم عامل های مشابه ای ساخته شده باشد که به طور رسمی پشتیبانی می شوند یا توسط اشخاص ثالث برای پشتیبانی از سایرین مانند NonStop OS و سرورهای یونیکس اصلاح شوند.

Node.js برنامه نویسی رویداد محور را به سرورهای وب می آورد و توسعه وب سرورهای سریع را در جاوا اسکریپت امکان پذیر می کند. توسعه‌دهندگان می‌توانند سرورهای مقیاس‌پذیر را بدون استفاده از threading، با استفاده از یک مدل ساده‌شده از برنامه‌نویسی رویداد محور ایجاد کنند که از تماس‌های برگشتی برای علامت دادن به اتمام یک کار استفاده می‌کند. Node.js سهولت یک زبان برنامه نویسی (جاوا اسکریپت) را با قدرت برنامه نویسی شبکه یونیکس متصل می کند.
Node.js در بالای موتور جاوا اسکریپت V8 گوگل ساخته شده است زیرا تحت مجوز BSD منبع باز بود. به اصول اینترنت مانند HTTP، DNS و TCP مسلط است. جاوا اسکریپت همچنین یک زبان شناخته شده بود که Node.js را برای جامعه توسعه وب در دسترس قرار می داد.

Node.js چگونه محدودیت ها را از بین میبرد؟

  • عملکرد بالا

Node.js از یک مدل I/O غیر مسدود کننده و رویداد محور استفاده می کند که آن را برای برنامه های کاربردی وب با کارایی بالا کارآمد و مقیاس پذیر می کند.

  • اکوسیستم بزرگ

Node.js دارای یک جامعه بزرگ و فعال از توسعه‌دهندگان و مشارکت‌کنندگان است که کتابخانه‌ها و ماژول‌های متعددی ایجاد کرده‌اند که می‌توانند به راحتی در برنامه‌ها ادغام شوند.

  • Cross-platform

Node.js یک فناوری چند پلتفرمی است، به این معنی که می تواند بر روی سیستم عامل های مختلف از جمله Windows، Linux، Unix و Mac OS X اجرا شود.

مزایای Node.js

به طور کلی به مزایای Node.js میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

7 دلیل برای استفاده از وی پی اس
ادامه مطلب

۱.عملکرد کارآمد
۲.پویا و انعطاف پذیر برای برنامه نویسی همزمان و موازی
۳.توسعه دهندگان جاوا اسکریپت فرانت اند می توانند به راحتی Node.js را انتخاب کنند تا انتهای پشتی خود را بسازند و در ۴.کمترین زمان آنها را بازده بیشتری کنند.
۵.پشتیبانی داخلی از سوکت‌های وب برای ساخت برنامه‌های بلادرنگ
۶.برای ساخت میکروسرویس ها و عملکردهای بدون سرور مناسب است

مقایسه Node.js و PHP به همراه مزایا و معایب هر کدام


PHP و Node.js فناوری های محبوبی برای برنامه نویسی سمت سرور هستند. PHP یک زبان برنامه نویسی همه منظوره برای توسعه وب است که توسط بسیاری از وب سایت ها و برنامه ها استفاده می شود.
در همین حال، Node.js یک محیط زمان اجرا است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد جاوا اسکریپت را در سمت سرور اجرا کنند و برای ساخت برنامه های بک اند سریع، مقیاس پذیر و کارآمد عالی است.

  • راحتی در استفاده

به طور کلی، سهولت استفاده اولین کیفیتی است که توسعه دهندگان هنگام امتحان یک زبان یا فناوری جدید به دنبال آن هستند. PHP توسط کسانی که پیشینه زبان های سبک C را دارند، زبانی با کاربرد آسان در نظر گرفته می شود. این یک نحو ساده و یک کتابخانه استاندارد گسترده دارد که عملکردها و ویژگی های بسیاری را ارائه می دهد.
توسعه دهندگان با پیشینه جاوا اسکریپت معمولاً استفاده از Node.js را آسان می دانند زیرا می توانند آن را نسبتاً سریع یاد بگیرند. این زبان نیز مانند PHP دارای یک نحو ساده و اکوسیستم بزرگی از کتابخانه ها و چارچوب ها است که ساخت برنامه های وب را آسان می کند.

  • کارایی

هنگام انتخاب بین PHP و Node.js، باید عملکرد و نحوه رسیدگی آنها به درخواست ها را در نظر بگیرید. PHP یک زبان همزمان است، به این معنی که در هر زمان تنها یک درخواست را پردازش می کند. سرور یک کار را تا زمانی که تکمیل شود قبل از رفتن به درخواست بعدی پردازش می کند. اگر حجم بالایی از درخواست‌ها دارید که باید همزمان پردازش کنید، می‌تواند ناکارآمد باشد.
در مقابل، Node.js به طور پیش فرض یک زبان ناهمزمان است و می تواند چندین درخواست را به طور همزمان مدیریت کند. هنگامی که درخواستی را ارسال می کنید، سرور آن را به یک فرآیند کارگر ارسال می کند و به درخواست بعدی می رود. این باعث می شود Node.js در هنگام برخورد با حجم بالایی از درخواست ها کارآمدتر از PHP باشد، زیرا به سرور اجازه می دهد چندین درخواست را به طور همزمان پردازش کند.

  • اسناد و پشتیبانی جامع

PHP یک کتابچه راهنمای آنلاین جامع دارد که شامل اطلاعات دقیق در مورد نحو، توابع، بهترین شیوه ها، و مثال ها و توضیحاتی درباره نحوه استفاده از آن در زمینه های مختلف است. علاوه بر کتابچه راهنمای رسمی، منابع و آموزش های شخص ثالث متعددی به صورت آنلاین در دسترس هستند.
Node.js همچنین دارای اسناد آنلاین کامل است که شامل راهنماهای مختلف با اطلاعات دقیق در مورد نحو، ماژول ها، بهترین شیوه ها، مثال ها و موارد استفاده است. علاوه بر منابع تیم رسمی Node.js، منابع و آموزش های متن باز زیادی در اختیار شما قرار دارد.
هر دو PHP و Node.js دارای جوامع بزرگی از توسعه دهندگان و کاربران فعال در انجمن هایی مانند Stack Overflow هستند. انجمن های توسعه دهندگان برای یافتن کمک در مورد مسائل خاص یا یادگیری در مورد هر دو زبان عالی هستند.

  • معماری

PHP برای برنامه های کاربردی وب سنتی مناسب ترین است. از یک معماری چند رشته ای و مسدود کننده استفاده می کند، به این معنی که یک رشته جداگانه هر درخواست را مدیریت می کند. این می تواند PHP را بیشتر مستعد تنگناها کند، به خصوص در هنگام مدیریت حجم زیاد داده.
از سوی دیگر، Node.js از معماری تک رشته ای و غیر مسدود کننده استفاده می کند و به آن اجازه می دهد چندین درخواست را به طور همزمان بدون ایجاد گلوگاه رسیدگی کند. این باعث می‌شود که برای برنامه‌هایی که به سطوح همزمانی بالا و به‌روزرسانی‌های هم‌زمان نیاز دارند، مناسب‌تر باشد.

روش حل مشکل 500 Internal Server Error | ارور 500 Internal Server Error | روش حل مشکل ارور 500
ادامه مطلب

کدام زبان بهتر است؟

در نهایت، هر دو PHP و Node.j در کاری که انجام می‌دهند عالی هستند، اما هنگام انتخاب بین آن‌ها باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. هنگام ساختن یک برنامه بلادرنگ بهتر است از Node.js استفاده کنید. در عین حال، PHP یک گزینه برتر برای ادغام یا سفارشی کردن هر CMS محبوب برای پروژه شما است.

هر دو ابزار دارای مانع ورود کم هستند، با جوامع شلوغ و منابع یادگیری به راحتی در دسترس. این بدان معنی است که مهم نیست که با کدام یک بروید، تمام منابعی را که برای شروع ساخت برنامه های موفق نیاز دارید در اختیار خواهید داشت.

✔ پیروز و سربلند باشید

گروه فنی و مهندسی تلاش ✔

5/5 - (9 votes)
دکمه بازگشت به بالا