سئو

تفاوت لینک فالو با لینک نوفالو در چیست؟

همانطور که میدانید لینک ها به دو دسته کلی فالو (Dofollow) و نوفالو (nofollow) تقسیم می‌شوند. که با توجه به مشخصه rell موجود در آنها می‌توانیم ارزش و اعتبار آنها را مشخص کنیم . در این مطلب به بررسی تفاوت لینک فالو و نوفالو پرداخته ایم.

لینک فالو نوفالو
لینک فالو نوفالو

هر لینکی که از سایتی به سایت دیگر داده می‌شود بک لینک نام دارد. یکی از مهمترین شاخصه های رتبه بندی صفحات در گوگل، شاخص تعداد صفحاتی است که به یک صفحه لینک داده اند. بنابراین بک لینک ، مهم ترین جزء سئو است. به این صورت که هر چه سایت های بیشتر به یک صفحه لینک بدهند گوگل به آن صفحه رتبه بهتری را می دهد. این امتیاز ها را گوگل در شاخصی به نام پیج رنک ذخیره می‌کند.

ویژگی لینک های فالو چیست؟

در ابتدا لینک فالو به معنی دنبال کردن است که این دنبال کردن برای ربات های سطح وب در نظر گرفته می‌شود. لینک های فالو یا  dofollow به لینک هایی گفته می‌شود که موتور جستجو هنگام برخورد با آنها، لینک مورد نظر را دنبال می‌کند.  درواقع زمانی که یک سایت بصورت فالو به شما بک لینک میدهد، از اعتبار خودش برای شما خرج میکند.  هر چه لینک‌های فالو طبیعی‌تری در یک وبسایت باشد، احتمالا باعث رتبه‌بندی بالاتر خواهد شد. بنابراین این لینک ها به افزایش پیج رنک صفحه کمک بسیاری می‌کنند. البته باید به این نکته هم توجه کنید که تعداد زیاد لینک های dofollow، تحت شرایطی خاص می‌توانند معکوس عمل کنند و موجب افت رتبه وب‌سایت شما شوند . همچنین همه ی لینک ها فالو درنظر گرفته می‌شوند مگر اینکه دارای تگ نوفالو باشند. ساختار این لینک به شکل زیر می‌باشد:                                                                      <a href=”http://www.example.com”>Example</a>

اهمیت سئو و بهینه سازی برای سایت
ادامه مطلب

ویژگی لینک های نوفالو چیست؟

لینک نوفالو (nofollow) لینکی است که برای صفحهٔ موردنظر، یک ارجاع معتبر به‌حساب نمی‌آید. لینک دهی به این روش باعث می شود از اعتبار سایت مبدأ کم نشود. ساختار این لینک به شکل زیر می‌باشد:                                                                                              <a href=”http://www.example.com”>Example</a>

معمولا امضای سایت ها که در زیر مطالب و صفحات سایت قرار می گیرد نوفالو هستند. نوفالو در حقیقت کدی می باشد که در کد لینک سایت شما قرار می گیرد. و موتورهای جستجو را آگاه میکند که نباید به دنبال این لینک بروند. شما با استفاده از لینک نوفالو nofollow به موتورهای جستجو اطلاع می دهید که در محاسبه پیچ رنک شما این لینک نباید  وارد محاسباتشان شود.                                         افراد می‌توانند بر روی لینک نوفالو کلیک کنند و منتقل به سایت دیگر شوند اما در چشم موتورهای جستجو این لینک‌ها اشاره به هیچ چیز نمی‌کنند و نیز کراول نمی‌شوند.

چرا باید از لینک نوفالو nofollow استفاده کنیم؟

 

  • جلوگیری از کاهش اعتبار وب‌سایت: در صورت استفاده زیاد از لینک‌های فالو، بخش زیادی از اعتبار خود را به سایت‌هایی که به آنها لینک داده‌اید، تقدیم می‌کنید.
  • جلوگیری از لینک شدن به سایت‌های اسپمر: اگر در یک صفحه؛ دو لینک مختلف که انکر تکست متفاوتی هم دارند به یک صفحه داخلی و خارجی لینک شده‌اند، بهتر است یکی از آنها را با استفاده از لینک nofollow بی‌اثر کنید.
  • جلوگیری از لینک شدن به سایت‌های اسپمر: امکان دارد که از سایت شما عمداً یا سهواً به یک سایت اسپم، لینک داده شود. این لینک ممکن در متن، نوارهای تبلیغات جانبی یا در بخش نظرات سایت قرار داشته باشد. با این وجود، می‌توانید با استفاده از کد nofollow تاثیر این لینک‌ها را از بین ببرید.
  • جلوگیری از گوگل پنالتی: در صورتی که در رپورتاژ آگهی‌های سایت خود یا لینک‌های پولی‌تان از تگ نوفالو (“rel=”nofollow) استفاده نکنید، ممکن است گوگل رتبه سایت‌تان را به شدت کاهش دهد.
اهمیت سرعت سایت و معرفی سایت GTmetrix ( جی تی متریکس)
ادامه مطلب

فالو یا نوفالو بودن لینکی را چگونه متوجه شویم؟

بر روی هر صفحه وبی که بخواهیم فالو یا نوفالو بودن آنرا بررسی کنیم، کلیک راست می‌کنیم سپس گزینه inspect را انتخاب می‌کنیم. در مرورگر فایرفاکس، می‌توانیم راست-کلیک کنیم و گزینه View Page Source را انتخاب کنیم. در صفحه جدید با فشردن دکمه Ctrl+F  عبارت nofollow  را جستجو می‌کنیم. همهٔ لینک‌هایی که نوفالو هستند نمایان می‌شوند.

چگونه لینک‌های فالو دریافت کنیم؟

بهترین شیوه و درست‌ترین روش برای دریافت لینک فالو، تولید محتوای عالی و اصیل است که کاربران را به کلیک کردن و اشتراک‌گذاری تشویق می‌کند. برخی شیوه‌های دیگری نیز مانند «نویسندهٔ مهمان» در یک سایت مرتبط با سایت شما وجود دارد تا بتوانید هم ترافیک بیشتری جذب کنید و هم سئوی خود را بهبود ببخشید.

 

 

4.7/5 - (3 votes)
دکمه بازگشت به بالا