سرور مجازی

رابط کاربری گنوم و تفاوت آن با KDE

Difference Between GNOME and KDE

GNOME چیست ؟

GNOME (محیط مدل شیء شبکه گنو، تلفظ می شود gah-NOHM) یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) و مجموعه ای از برنامه های دسکتاپ کامپیوتر برای کاربران سیستم عامل لینوکس است. در نظر گرفته شده است که سیستم عامل لینوکس را برای غیر برنامه نویسان آسان کند و به طور کلی با رابط دسکتاپ ویندوز و رایج ترین مجموعه برنامه های آن مطابقت دارد.
در واقع گنوم به کاربر این امکان را می دهد که یکی از چندین ظاهر دسکتاپ را انتخاب کند. برای مثال، با GNOME، رابط کاربری را می توان شبیه ویندوز یا سیستم عامل مک ساخت. علاوه بر این، گنوم شامل مجموعه ای از همان نوع برنامه های کاربردی موجود در مایکروسافت آفیس است: یک واژه پرداز، یک برنامه صفحه گسترده، یک مدیر پایگاه داده، یک توسعه دهنده ارائه، یک مرورگر وب و یک برنامه ایمیل.

GNOME از یک تلاش داوطلبانه طولانی مدت تحت نظارت بنیاد نرم افزار آزاد، سازمانی که توسط ریچارد استالمن تأسیس شده است، مشتق شده است. استالمن و اعضای دیگر بنیاد نرم‌افزار آزاد معتقدند که کد منبع نرم‌افزار باید همیشه عمومی و قابل تغییر باشد تا به‌طور مستمر توسط دیگران بهبود یابد.
گنوم تا حدی تلاشی برای تبدیل لینوکس به جایگزینی مناسب برای ویندوز است تا بازار سیستم عامل دسکتاپ توسط یک فروشنده کنترل نشود. گنو سیستم عامل و مجموعه ای از برنامه های کاربردی خود بنیاد نرم افزار آزاد است. لینوکس، سیستم عامل، توسط لینوس توروالدز توسعه داده شد که با کمک مشارکت کنندگان، یک هسته را به اجزای سیستم عامل اضافی از گنو اضافه کرد.
گنوم با یک کارگزار درخواست شی (ORB) ارائه می‌شود که از معماری کارگزار درخواست مشترک شی (CORBA) پشتیبانی می‌کند تا برنامه‌ها و برنامه‌های گنوم از سایر پلتفرم‌های سیستم عامل در یک شبکه بتوانند با یکدیگر همکاری کنند.
گنوم همچنین شامل یک کتابخانه ویجت است که برنامه نویسان می توانند از آن برای توسعه برنامه هایی که از رابط کاربری گنوم استفاده می کنند استفاده کنند. علاوه بر نسخه دسکتاپ، گنوم به عنوان یک رابط کاربری و مجموعه ای از برنامه های کاربردی برای دستگاه های تلفن همراه نیز ارائه می شود.

نحوه تست اتصال سرور SQL
ادامه مطلب

KDE (K DESKTOP ENVIRONMENT) چیست ؟

KDE یک جامعه نرم‌افزار آزاد بین‌المللی است که نرم‌افزار رایگان و منبع باز را توسعه می‌دهد. به عنوان یک مرکز توسعه مرکزی، ابزارها و منابعی را فراهم می کند که امکان کار مشترک روی این نوع نرم افزار را فراهم می کند.
محصولات شناخته شده عبارتند از Plasma Desktop (محیط پیش فرض دسکتاپ در بسیاری از توزیع های لینوکس)، KDE Frameworks، و طیف وسیعی از برنامه های کاربردی چند پلتفرمی مانند Amarok، digiKam و Krita که برای اجرا بر روی یونیکس و عملکردهای مشابه یونیکس طراحی شده اند. سیستم ها، مایکروسافت ویندوز و اندروید .
KDE (که در آن زمان K(ool) Desktop Environment نامیده می شد) در سال 1996 توسط ماتیاس اتریش، دانشجوی دانشگاه توبینگن تأسیس شد.
در آن زمان، او از جنبه های خاصی از دسکتاپ یونیکس مشکل داشت، یکی از نگرانی‌های او این بود که هیچ یک از برنامه‌ها شبیه به هم نبودند یا رفتاری مشابه نداشتند. به نظر او، برنامه های دسکتاپ آن زمان برای کاربران نهایی بسیار پیچیده بودند و به منظور حل این مشکل، او ایجاد یک محیط دسکتاپ را پیشنهاد کرد که در آن کاربران می توانند انتظار داشته باشند برنامه ها سازگار و آسان برای استفاده باشند، پست اولیه یوزنت او علاقه قابل توجهی را برانگیخت و پروژه KDE متولد شد.
همه نرم افزارهایی که KDE تولید می کند یک نرم افزار رایگان و متن باز هستند. KDE صدها هنرمند، طراح، برنامه نویس، مترجم، کاربر، نویسنده و سایر مشارکت کنندگان را از سراسر جهان گرد هم می آورد. این تیم به توسعه و روح نرم افزار رایگان متعهد است. هر خط از کد منبع KDE تحت یک مجوز منبع باز در دسترس است. خط مشی مجوز فعلی نیز به صورت آنلاین در دسترس است. این در واقع به این معنی است که همه در تغییر و توزیع کد منبع نوشته شده توسط KDE آزاد هستند. پیامدهای این چندین است، به ویژه نرم افزار KDE برای هر کسی رایگان است و همیشه همینطور خواهد بود.


تفاوت  GNOME و KDE 

تفاوت اصلی بین GNOME و KDE در این است که گنوم یک محیط دسکتاپ است که سادگی، دسترسی، سهولت بین المللی سازی و محلی سازی را فراهم می کند در حالی که KDE یک محیط دسکتاپ است که توابع و برنامه های کاربردی اساسی را برای انجام وظایف روزانه ارائه می دهد.
GNOME یک محیط دسکتاپ گرافیکی است که در بالای سیستم عامل کامپیوتر اجرا می شود و کاملاً از نرم افزار رایگان و متن باز تشکیل شده است. KDE یک محیط دسکتاپ برای مجموعه یکپارچه از برنامه های کاربردی متقاطع است که برای اجرا در لینوکس، مایکروسافت ویندوز و غیره طراحی شده است. GNOME پایدارتر و کاربر پسندتر است. KDE نسبت به GNOME منابع بیشتری مصرف می کند و کاربر می تواند با توجه به انتخاب خود یکی از آنها را انتخاب کند.

آموزش اتصال به سرور لینوکس
ادامه مطلب

 

پیروز و سربلند باشید ?

گروه فنی و مهندسی تلاش ✔
5/5 - (1 vote)
دکمه بازگشت به بالا