هاست ویندوز پلسک
موضوعات داغ

نحوه ارتباط با پایگاه داده MSSQL در سرور ویندوزی

با سلام و وقت بخیر خدمت برنامه نویسان عزیز
همانطور که میدانید برخلاف اکثر سرورهای لینوکسی که از MySql یا زیر مجموعه های آن استفاده میکنند، در سرورهای ویندوزی از پایگاه داده MSSQL استفاده می شود. البته قابل ذکر است که از سال 2019 پایگاه های داده MultiPlatform شده و حتی شما میتوانید MSSQL که محصول ماکروسافت است را بر روی سیستم عامل لینوکس نصب کنید.

اما به هر حال همیشه ترکیب php و MySql در سرور لینوکسی بهتر بوده است. و ترکیب Asp و MSSQL در سرور ویندوزی بهتر نتیجه داده است.

MSSQL چیست؟


MSSQL یا Microsoft SQL Server یک دیتابیس سرور مدل رابطه ای تجاری (غیر رایگان) که توسط ماکروسافت ارائه شده و توسعه داده شده، از دیتابیس سرور های محبوب بر روی سیستم عامل ویندوز می باشد و برای استفاده از این نرم افزار باید لایسنس آن از مایکروسافت تهیه شود، از این دیتابیس سرور می توان برای ذخیره ی هرگونه اطلاعاتی استفاده کرد، برای مثال وب سایت ها برای ذخیره ی اطلاعات کاربران و مطالب و … از انواع دیتابیس استفاده می کنند که یکی از این دیتابیس سرور ها همین MSSQL می باشد.
MSSQL برای نرم افزار های تحت وب که روی پلت فرم ویندوز یا با .NET و ASP نوشته شده اند استفاده می شود.
ساختار این دیتابیس به صورتی است که در این دیتابیس جدول ها ساخته می شوند و درون هر جدول ستون ها با نوع داده متفاوت تعریف می شود، سپس برای ذخیره داده در داخل این جدول ها ردیف ها ساخته می شوند.

نحوه ورود به کنترل پنل Plesk
ادامه مطلب

ASPچیست؟

ASP اولین موتور اسکریپت سمت سرور است که توسط مایکروسافت ارائه شده است. این موتور صفحات وب را به صورت پویا تولید می‌کند. ASP در دسامبر 1996 منتشر شد و در ژانویه 2002 توسط ASP.NET جایگزین شد.
ASP یک فناوری توسعه‌یافته برای ایجاد صفحات سرور پویا است. ASP صفحات وب را با استفاده از زبان ویژوال بیسیک اسکریپت یا جاوا اسکریپت (Jscript) تولید می‌کند.

ASP.Net چیست؟

چارچوب کاربردی Web است که توسط شرکت مایکروسافت عرضه گردیده تا برنامه نویسان بتوانند برای ساخت سایت‌های وب (website) و برنامه‌های تحت وب (Web applications)پویا و سرویس‌های وب (Web services)پویا وسرویس‌های Web XML از آن استفاده کنند. این بخشی از زیر ساخت.NET مایکروسافت و جانشینی برای تکنولوژی صفحات سرویس دهنده فعال (ASP) است. ASP مبتنی بر زبانهای مشترک در حال اجرا است که به برنامه نویسان اجازه می‌دهد کدهای ASP را با استفاده از هر زبان Framework.NET بنویسند.

ASP.Net Core چیست؟

ASP.Net Core یک فریمورک Open Source (منبع باز) و cross-platform جدید است که برای ساخت برنامه های متصل به اینترنت مانند برنامه های وب، برنامه های اینترنت اشیا و بک اند تلفن همراه به کار می رود. برنامه های ASP.Net Core می توانند بر روی Net Core. یا به صورت کامل روی فریمورک Net. اجرا شوند.
همچنین برای توسعه ی بهینه ی فریمورک برنامه هایی که در cloud یا در محیط گسترش یافته اند طراحی شده است. شما می توانید برنامه های ASP.NET Core خود را از طریق cross-platform در ویندوز، مک و لینوکس توسعه و اجرا کنید. همچنین ASP.Net Core در گیت هاب اوپن سورس می باشد.

راه اندازی سرور ویندوز - خدمتی جدید
ادامه مطلب

یک دغدغه مهم برای برنامه نویسان ارتقا پایگاه داده پس از آپدیت کد سامانه ای که طراحی کردند می باشد. چرا که گاها نیاز به ارتباط مستقیم با پایگاه داده MSSQL و اجرا توسط Visual Studio هست.
از طرفی دیگر بنابر ملاحضات امنیتی امکان باز گذاشتن پورت مستقیم به MSSQL امکانپذیر نیست. چرا که گاها بر اساس نیاز غیرقابل حل کاربر این پورت ها استثنا برای یک آیپی به مدت محدود باز میشود. اما به صورت پیشفرض دسترسی به پایگاه داده صرفا Local است.
در صورتی که دسترسی مستقیم به MSSQL نیاز داشتید و طی تیکت آیپی خود را ارسال کردید تا در فایروال اضافه شود، برای سرورهای تلاش نت به شرح زیر است.

MSSQLSERVER2022:

win101.talashnet.com,1437

MSSQLSERVER2016:

win101.talashnet.com,1435

MSSQLSERVER2014:

win101.talashnet.com,1433

نمونه کانکشن استرینگ برای استفاده در سامانه های دات نت طراحی شده :

 "testDbConnection": "Server=.\\MSSQLSERVER2022;Database=test_DB;User ID=test_root;Password=asd!@#dsa123;MultipleActiveResultSets=True;TrustServerCertificate=True"
}

پیشنهاد برنامه نویسان تلاش نت:
اگر در پروژه دات نت یا دات نت کور خود نیاز به اعمال تغییرات دارید، طوری طراحی کنید تا با فراخوانی یک URL از سامانه خودتان، Migration ها اتفاق بیفتد:
نمونه انجام میگریشن در .Net 5 را در زیر برای شما گذاشته ایم:

public async Task AddMigrationInstall()
{
await _context.Database.MigrateAsync();
}

موفق و سربلند باشید.
تلاش نت
02154109000

4.4/5 - (13 votes)
دکمه بازگشت به بالا