سرور اختصاصی

معرفی و بررسی مجازی ساز های پر کاربرد

virtualization

مجازی سازی (virtualization) چست ؟

محاسبات، مجازی سازی (گاهی اوقات به اختصار v12n، یک نام اعداد) عمل ایجاد یک نسخه مجازی (به جای واقعی) چیزی در همان سطح انتزاعی، از جمله پلت فرم های سخت افزار کامپیوتر مجازی، دستگاه های ذخیره سازی، و منابع شبکه کامپیوتری است.
مجازی سازی در دهه 1960 آغاز شد، به عنوان روشی برای تقسیم منطقی منابع سیستم ارائه شده توسط رایانه های اصلی بین برنامه های کاربردی مختلف. نمونه اولیه و موفق IBM CP/CMS است. برنامه کنترل CP برای هر کاربر یک کامپیوتر مستقل شبیه سازی شده System/360 ارائه می کند. از آن زمان، معنای این اصطلاح گسترش یافته است.
مجازی سازی سخت افزار یا مجازی سازی پلت فرم به ایجاد یک ماشین مجازی اشاره دارد که مانند یک کامپیوتر واقعی با یک سیستم عامل عمل می کند. نرم افزار اجرا شده در این ماشین های مجازی از منابع سخت افزاری اصلی جدا می شود. برای مثال، رایانه‌ای که Arch Linux را اجرا می‌کند ممکن است میزبان یک ماشین مجازی باشد که شبیه رایانه‌ای با سیستم عامل مایکروسافت ویندوز است. نرم افزارهای مبتنی بر ویندوز را می توان بر روی ماشین مجازی اجرا کرد.
در مجازی سازی سخت افزار، ماشین میزبان ماشینی است که توسط مجازی سازی استفاده می شود و ماشین مهمان ماشین مجازی است. کلمات میزبان و مهمان برای تشخیص نرم افزاری که روی ماشین فیزیکی اجرا می شود از نرم افزاری که روی ماشین مجازی اجرا می شود استفاده می شود. نرم افزار یا سیستم عاملی که یک ماشین مجازی را روی سخت افزار میزبان ایجاد می کند، هایپروایزر یا مانیتور ماشین مجازی نامیده می شود.

هایپروایزر (Hypervisor) چیست ؟

هایپروایزر (به انگلیسی: Hypervisor) یا ناظر ارشد یا فراناظر ماشین مجازی (به انگلیسی: virtual machine monitor (VMM)) نوعی برنامه کامپیوتری است که اجازه ساخت و اجرای ماشین‌های مجازی را می‌دهد. در واقع با توجه به اینکه اصطلاح هایپروایزر برگرفته از سوپروایزر می باشد و از لحاظ مفهوم هایپر بالاتر از سوپر است، در نتیجه هایپروایزر ناظری بر یک ناظر دیگر شناخته می شود. ماشینی که هایپروایزر در آن اجرا می‌شود به عنوان ماشین میزبان شناخته می‌شود و هر ماشین مجازی ساخته شده روی آن ماشین میهمان خوانده می‌شود. ماشین میزبان برای هر میهمان یک سخت‌افزار مجازی فراهم و آن ماشین را مدیریت می‌کند. هایپروایزر شامل دو گونه می‌شود که در زیر بدان‌ها اشاره شده است.

هایپروایزر گونه ۱ :

در هایپروایزر گونه نخست یا Type 1 Hypervisor، هایپروایزر برای پشتیبانی از ماشین‌های مجازی به طور مستقیم روی سخت افزار نصب می‌شود. از جمله هایپروایزرهای گونه نخست می‌توان به مایکروسافت هایپروی (Microsoft Hyper-v)، وی‌ام‌ویر ای‌اس‌اکس (VMware ESX/ESXi)، اوراکل وی‌ام سرور (Oracle VM Server)، لینوکس کی‌وی‌ام (Linux KVM) و سیتریکس زن سرور (Citrix Xen Server) اشاره کرد. همچنین هایپروایزر گونه ۱ را با نام‌های دیگری چون هایپروایزر مستقل/اصلی (Native Hypervisor) و هایپروایزر ماشین لخت/فلز لخت (Bare Machine/Metal Hypervisor) نیز می‌شناسند.

VPS مناسب استفاده برای ربات های اینستاگرام
مشاهده

هایپروایزر گونه ۲ :

هایپروایزر گونه ۲ یا Type 2 Hypervisor قابلیت نصب روی سیستم عامل را دارد. از جمله هایپروایزرهای گونه ۲ که به آن هیاپروایزر وابسته نیز گفته می‌شود می‌توان به مایکروسافت ویرچوال پی‌سی (Microsoft Virtual PC)، وی‌ام‌ویر ورک‌استیشن (VMware Workstation) و اوراکل ویرچوال باکس (Oracle Virtual Box) اشاره نمود.تفاوت نوع اول و دوم در این است که در این حالت hypervisor به شدت به OS میزبان وابسته بوده و درصورتی که برای آن مشکلی به وجود آید بر سایر سیستم عامل های مجازی میهمان هم بی تاثیر نخواهد بود.

انواع هایپروایزرها Type 1 :

1.VMware ESX and ESXi

این هایپروایزرها ویژگی های پیشرفته و مقیاس پذیری را ارائه می دهند، اما نیاز به مجوز دارند، بنابراین هزینه ها بالاتر است.

بسته‌های کم‌هزینه‌ای وجود دارد که VMware ارائه می‌کند و می‌توانند فناوری Hypervisor را برای زیرساخت‌های کوچک مقرون به صرفه‌تر کنند.
VMware پیشرو در Hypervisorهای نوع 1 است. محصول vSphere/ESXi آنها در یک نسخه رایگان و 5 نسخه تجاری موجود است.
مجازی ساز سرورهای تلاش نت بر بستر ESXi میباشد .
2. Microsoft Hyper-V
هایپروایزر مایکروسافت، Hyper-V بسیاری از ویژگی های پیشرفته ای را که محصولات VMware ارائه می دهند ارائه نمیدهد.
با این حال، با XenServer و vSphere، Hyper-V یکی از 3 هایپروایزر برتر نوع 1 است.
ابتدا با Windows Server منتشر شد، اما اکنون Hyper-V با Windows Server 2012 Hyper-V بسیار بهبود یافته است. Hyper-V در هر دو نسخه رایگان (بدون رابط کاربری گرافیکی و بدون حقوق مجازی سازی) و 4 نسخه تجاری – Foundations (فقط OEM)، Essentials، Standard و Datacenter در دسترس است.
3. Citrix XenServer
به عنوان یک پروژه منبع باز آغاز شد.
فناوری هایپروایزر هسته رایگان است، اما مانند ESXi رایگان VMware، تقریباً هیچ ویژگی پیشرفته ای ندارد.
Xen یک هایپروایزر فلزی نوع 1 است. همانطور که مجازی‌سازی Red Hat Enterprise از KVM استفاده می‌کند، Citrix نیز از Xen در XenServer تجاری استفاده می‌کند.
امروزه، پروژه های منبع باز Xen و انجمن در Xen.org هستند. امروزه XenServer یک راه حل تجاری نوع 1 Hypervisor از Citrix است که در 4 نسخه ارائه شده است. گیج کننده است، Citrix همچنین راه حل های اختصاصی دیگر خود مانند XenApp و XenDesktop را با نام Xen علامت گذاری کرده است.
4. Oracle VM
هایپروایزر Oracle مبتنی بر منبع باز Xen است.
با این حال، اگر به پشتیبانی هایپروایزر و به روز رسانی محصول نیاز دارید، برای شما هزینه خواهد داشت.
Oracle VM فاقد بسیاری از ویژگی‌های پیشرفته موجود در دیگر هایپروایزرهای مجازی‌سازی بدون فلز است.
5.KVM
این یک زیرساخت مجازی سازی برای هسته لینوکس است. از مجازی سازی بومی روی پردازنده هایی با پسوندهای مجازی سازی سخت افزاری پشتیبانی می کند.
منبع باز KVM (یا ماشین مجازی مبتنی بر هسته) یک هایپروایزر نوع 1 مبتنی بر لینوکس است که می تواند به اکثر سیستم عامل های لینوکس از جمله اوبونتو، دبیان، SUSE، و لینوکس Red Hat Enterprise و همچنین Solaris و Windows اضافه شود.
ما از KVM در VapourApps Private Cloud استفاده می کنیم:
موتور مجازی سازی – OpenStack در KVM
سرورهای مجازی از پیش تعریف شده مبتنی بر دبیان
داشبورد وب ارکستراسیون و مدیریت، داشبورد سفارشی Horizon.
مالک مستاجر یا مدیر فناوری اطلاعات، می‌تواند سرورهای مجازی، کاربران، گروه‌های خود را مدیریت کرده و از یک داشبورد وضعیت اپلیکیشن مورد استفاده را نظارت کند.

انواع هایپروایزرها Type 2 :

آشنایی با حملات DOS و DDOS
مشاهده

1. VMware Workstation/Fusion/Player

VMware Player یک هایپروایزر مجازی سازی رایگان است.
تنها برای اجرای یک ماشین مجازی (VM) در نظر گرفته شده است و اجازه ایجاد VM را نمی دهد.
VMware Workstation یک Hypervisor قوی‌تر با برخی ویژگی‌های پیشرفته مانند ضبط و پخش مجدد و پشتیبانی از عکس فوری VM است.
VMware Workstation سه مورد استفاده عمده دارد:
برای اجرای چندین سیستم عامل مختلف یا نسخه های یک سیستم عامل در یک دسکتاپ،
برای توسعه دهندگانی که به محیط های sandbox و عکس های فوری نیاز دارند یا
برای اهداف آزمایشگاهی و نمایشی

2. VMware Server

VMware Server یک هایپروایزر مجازی سازی رایگان میزبانی شده است که بسیار شبیه به ایستگاه کاری VMware است.
VMware از سال 2009 توسعه روی سرور را متوقف کرده است.

3. Microsoft Virtual PC

این آخرین نسخه مایکروسافت از این فناوری Hypervisor، Windows Virtual PC است و فقط بر روی ویندوز 7 اجرا می شود و فقط سیستم عامل های ویندوز را که روی آن اجرا می شوند، پشتیبانی می کند.

4. Oracle VM VirtualBox

فناوری VirtualBox Hypervisor عملکرد و ویژگی‌های معقولی را در صورت تمایل به مجازی‌سازی با بودجه ارائه می‌دهد. علیرغم اینکه VirtualBox یک محصول رایگان و میزبان با ردپای بسیار کوچک است، ویژگی های بسیاری را با VMware vSphere و Microsoft Hyper-V به اشتراک می گذارد.

5. Red Hat Enterprise Virtualization

ماشین مجازی مبتنی بر کرنل Red Hat (KVM) دارای ویژگی های یک هایپروایزر مجازی سازی میزبان و بدون فلز است. می تواند خود هسته لینوکس را به یک هایپروایزر تبدیل کند تا ماشین های مجازی به سخت افزار فیزیکی دسترسی مستقیم داشته باشند.

چه زیر ساختی برای استفاده از متاتریدر نیاز داریم؟
مشاهده

پیروز و سرافراز باشید?

✔ گروه فنی و مهندسی تلاش ✔

3/5 - (2 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا