دامنه

انتخاب پسوند دامنه مناسب

نکات مهم در انتخاب پسوند مناسب

انتخاب پسوند دامنه مناسب نوع سایت

 

بعد از انتخاب نام دامنه مناسب سایتتان ضروری ترین انتخاب برای شما انتخاب پسوند دامنه مناسب خواهد بود.

همانطور که در مطالب مربوطه توضیح دادیم تعداد بسیار زیادی پسوند دامنه وجود دارد، که هرکدام برای مورد خاصی استفاده میشوند.

اگر در حال انتخاب نام دامنه مناسب برای سایتتان هستید باید حتما در کنار انتخاب نام دامنه مناسب پسوند مناسبی نیز انتخاب کنید و این پسوند باید متناسب و مرتبط با کسب و کار شما باشد.

برای همین منظور ابتدا باید انواع دامنه را بشناسید و متناسب با نیازتان یک یا چندتا از این دامنه هارا تهیه کنید.

انواع پسوند دامنه را برایتان به صورت کامل در مطلب انواع دامنه و پسوند های آن توضیح دادیم، اما به دلیل ضرورت دانستن این مورد در اینجا نیز به صورت خلاصه توضیحاتی راجه به انواع پسوند دامنه و کاربرد آنها برایتان میدهیم.

 

 انواع پسوند دامنه به صورت کلی :

 

 • آسیایی
 • آفریقایی
 • اروپایی
 • آمریکایی
 • اقیانوسیه
 • استرالیا

 

?در درجه دوم دسته بندی پسوند دامنه ها به صورت دقیق تر به صورتی است که هرکشور برای خودش  پسوند جداگانه دارد .

?در دسته بندی کوچک تر هر کشور برای هر فعالیتی در داخل همان کشور پسوند دامنه هایی دارد.

 

در ادامه انواع دامنه های قابل ثبت در داخل ایران را با هم بررسی میکنیم.

اگر نیاز به اطلاعات دقیق و کامل راجع به انواع دامنه کشور های مختلف و نوع کاربرد انها دارید به مطلب انواع پسوند دامنه در وبلاگ تلاش نت مراجعه کنید.

.COM

پسوند com. معروفترین و پر استفاده ترین پسوند برای دامنه سایت ها میباشد.پسوند com مخفف Commercial به‌معنای تجاری است، البته بسیاری از سایت های‌همه منظوره نیز از پسوند com استفاده میکنند.

.NET

پسوند دامنه net. مخفف واژه Network به‌معنی شبکه می‌باشد و عموما توسط شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی و شبکه‌های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

.ORG

پسوند دامنه org. اختصار واژه Organizations به‌معنی سازمان ‌، تشکیلات‌ میباشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

.INFO

پسوند info. اختصار واژه Information به‌معنی اطلاعات می‌باشد که در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بنحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می‌باشند. انواع اطلاع رسانی در رشته هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و … اختصاص یافته اند.

.GOV

پسوند gov. اختصار واژه Government به‌معنی دولت می‌باشد و این پسوند مربوط به وب سایت نهادهای دولتی است.

.EDU

پسوند edu. مخفف واژه Education به‌معنی آموختن دانش می‌باشد و برای مقاصد تعلیمی چون پایگاه های آموزشی به‌کار می‌رود.

.BIZ

پسوند biz. مخفف Business به معنی تجارت می‌باشد که خــاص سایتهای شغلی – تجارتی به ویژه خدمات مربوط به‌تجارت الکترونیکی، ایجاد گشته است.

.NAME

پسوند دامنه name. این اولین نوع پسوندی است که خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به‌هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند میتوانند از این پسوند استفاده کنند.

.WS

پسوند ws. پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و می تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد.

.INT

پسوند int. اختصار واژه International به معنی بین المللی می باشد که حوزه اینترنتی سازمان های بین المللی را نشان می‌دهند.

.AC

پسوند ac. پسوند دامنه ملی جزایر آسکنشن (Ascention Islands) است. از طرفی برای مراکز ارائه دهنده سرویس هم بکار می‌رود ، به‌شرطی که اداره کامپیوتری ، اینترنتی، بدون هر گونه وابسته ای،نیروهای جدیدی استخدام نماید

.TV

پسوند tv. این نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu)است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته است و برای این منظور نیز مورد استفاده قرار می‌گردد.

.TRAVEL

پسوند Travel. این پسوند مختص شرکت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی می باشد.

.MOBI

پسوند mobi. این پسوند برای پایگاهای فروش و سرویس دهی محصولات موبایل می باشد.

 

 

انواع دامنه و پسوند های آن | انواع دامنه های سایت
مشاهده

 

 

انواع پسوند دامنه ir.

پسوند ir. ،مختص دامنه های ایرانی می باشد و ثبت آن توسط افرادی که رسما مقیم ایران هستند انجام می شود.

CO.IR

پسوند co.ir. این پسوند مخصوص سازمانها و شرکتهای غیر دولتی میباشد، شرکت های متقاضی این پسوند باید دارای شرکت ثبت شده باشند.

AC.IR

پسوند ac.ir. این دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.

SCH.IR

پسوند sch.ir. این پسوند مختص برای مدارس، موسسات آموزشی و سایر سازمانهای آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

.NET.IR

پسوند net.ir. این دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.

.gov.ir

پسوند gov.ir. عمومیت این پسوند برای بخش های اجرایی موسسات و وزارتخانه ها و سازمانهای زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

ORG.IR

پسوند org.ir. پسوندی برای انجمن های علمی، سازمانهای غیر انتفاعی رسمی و موسسات بین المللی ثبت شده که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.

.ID.IR

پسوند id.ir.  کاربرد این پسوند برای اشخاص حقیقی تابع کشور ایران بوده و ارائه تصویر شناسنامه متقاضی الزامی می باشد.

 

مواردی که برایتان نام بردیم و کاربردشان را بیان کردیم برای زمانی است که شما بعنوان یک کاربر ساکن ایران قصد ثبت دامنه ای را دارید ،دامنه های مختلف دیگری نیز داریم که در سطح جهانی و یا فقط در کشور های دیگر کاربرد دارند که برای شناخت آنها و اطلاع از شرایط ثبت و کاربرد هر کدام باید به مطلب دامنه های جغرافیایی در وبلاگ تلاش نت مراجعه کنید.

?کدام دامنه به رشد کسب و کار من کمک میکنه؟

 

?اگر این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد باید بگوییم در مورد دامنه های معروف میتوان اشاره کوتاهی به این موارد کرد مثلا اگر قصد دارید برند سازی کنید پیشنهاد ما استفاده از دامنه .COM میباشد ، و یا اگر مخاطبان و کاربران سایت شما عموما ایرانیان هستند و مخاطب خارجی ندارید میتوانید از دامنه .IR و مشتقات ان استفاده کنید.

 

               تلاش نت

             ارائه دهنده خدمات متنوع، مبتنی بر بستر اینترنت

 • هاست
 • دامنه
 • سرور
 • میل سرور
 • پنل پیامکی
 • طراحی وسئو سایت
 • پشتیبانی 24 ساعته

           02154109000

            www.talashnet.com

4.8/5 - (19 votes)
دکمه بازگشت به بالا