هاست و دامنه

Jet Backup چیست و چه کاربردی دارد ؟

Jet Backup

 

Jet Backup چیست وچه کاربردی دارد ؟

Backup  گیری یکی از مهمترین مسائل مربوط به یک وب سایت است چراکه شما وقتی با مسائل فنی برخورد میکنید که مشکلاتی را به وجود می آورد و باعث میشود اطلاعات (data) سایتتان از بین برود و زحماتی که برای ساخت آن کشیدید از دست برود در این جور مواقع نیاز دارید که یک نسخه پشتیبان از اطلاعات وب سایت خود داشته باشید که بتوانید آن اطلاعات را دانلود (Download) یا ریستور(Restore)  کنید که ما در این آموزش میخواهیم به بررسی این مورد بپردازیم و شما را با یکسری ابزارها در این خصوص آشنا کنیم .

ابزار Backup  در سی پنل :

همانطور که میدانید این امکان را به وجود می آورد که بتوانید یک نسخه پشتیان یا همان Backup  از اطلاعات (data) سایت  به صورت کامل (Download a Full Account Backup) و یا بخشی از آن (Partial Backups)  از تاریخ های موجود تهیه کنید که  برای اطلاعات بیشترمیتوانید با مراجعه به لینک زیر نحوه بک آپ گیری از هاست را در سی پنل د مشاهده کنید .

نحوه Backup  گیری در سی پنل

حال علاوه بر ابزار backup  در سی پنل میخواهیم راجع به یک ابزار دیگر صحبت کنیم به نام  :Jet Backup

Jet Backup نرم افزاری است که قابلیت  Backup گیری دارد اما با یکسری امکانات دیگر :

این نرم افزار به صورت خودکار از فایل های هاست backup  تهیه میکند اما امکان دانلود داده فعلی را در (لحظه) نمیدهد بلکه نسخه پشتیبان موجود را فراهم میکند که قبلا گرفته شده اند به طور مثال اگر هر شب یک restoration point ایجاد کنید یعنی هر شب بک آپ بگیرید به نسخه شب قبل دسترسی دارید و نسخه های قبلی هم با توجه به بازه زمانی که آن ها را نگه میدارید در دسترس خواهند بود .

حالا میخواهیم ببگوییم که چطور میشود با استفاده از این ابزار Backup  تهیه کرد .

نحوه Backup  گیری در Jet Backup از طریق سی پنل

مرحله اول :

ابتدا وارد سی پنل  (cpanel) هاست خود شوید سپس از طریق منوی Files  با توجه به تصویر زبر برروی گزینه Jetbackup  کلیک نمایید .

نحوه Backup  گیری در Jet Backup از طریق سی پنل

مرحله اول :

ابتدا وارد سی پنل  (cpanel) هاست خود شوید سپس از طریق منوی Files  با توجه به تصویر زبر برروی گزینه Jetbackup  کلیک نمایید .

 

 

 

 

 

آموزش ورود به هاست سی پنل

مرحله دوم :

در قسمت  JetbackuP برروی full backup   کلیک نمایید در صفحه باز شده لیستی از فایل های بک آپ گیری شده رو مشاهده خواهید کرد

در این قسمت اطلاعاتی از قسمت های مختلف فایل   Backup گرفته شده قابل مشاهده است که به تعریف هرکدام از آن ها می پردازیم:

راهنمای تنظیم رابط نماینده دامین جهت تمدید
ادامه مطلب

Type:

در این قسمت میتوانید نوع بک آپی که گرفته شده است را مشاهده نمایید .

Creation Date:

در این قسمت میتوانید زمانی را که بک آپ گیری خودکار صورت گرفته مشاهده نمایید که این نمایش بازه زمانی ،در شرکت های هاستینگ مختلف متفاوت است .

Size:

این بخش میتواند به شما میزان و اندازه استفاده شده فایل بک آپ گرفته شده را نمایش دهد که میتواند به شما آماری در مورد حجم فایل های بک گرفته شده در هاست را نمایش دهد.

Location:

این بخش بسیار میتواند کاربردی باشد زیرا اطلاعاتی درباره اینکه Backup  تهیه شده درچه مسیری از هاست ذخیره شده است را به شما نمایش میدهد .

Actions  :

در این بخش شما میتوانید فایل های  Backuop را دانلود ( Download) کنید .

برای Download کردن بک آپ در این قسمت برروی Genereat download  کلیک نمایید بعداز اینکه برروی این دکمه کلیک کردید پیغامی به شما نمایش داده میشود که به منظور تاییید قرارگرفتن  بک آپ موردنظر در صف دانلودها و شروع فرآیند دانلود است که باید برروی دکمه Add to download queue  کلیک نمایید .

بدین ترتیب یک نسخه از بکاپ مورد نظرتان دانلود شده و در صف دانلودها قرار می گیرد.

بعد از دانلود Backup موردنظرحتما از خود می پرسید که دانلود Backup  به درستی انجام شده است یا خیر ؟

برای دریافت این مطلب و به طور کلی مشاهده صف Backup های صورت گرفته  به صورت زیر عمل کنید :

ابتدا وارد سی پنل شوید

برروی منوی Jet  Backup  کلیک کنید سپس برروی زیرمنوی Queue کلیک نمایید (مطابق با تصویر زیر)

در این صفحه شما میتوانید یک لیست کامل از دانلودهای صورت گرفته شده را مشاهده نمایید و آنها را مطابق با نیاز خود مدیریت کنید و همچنین اطلاعاتی را نیز در مورد فایل بک آپ گرفته شده برای شما نشان میدهد که به توضیح هریک از آن ها خواهیم پرداخت :

Type:

با توجه  به اینکه تمامی فایل های دانلود شده در یک صف قرار میگیرند به کمک این بخش میتوانید متوجه شوید که  فایل موردنظر مربوط یه جه فرایندی است مشخصا فایل Download نشان دعنده دانلود Backup  با Jet Backup است .

Date:

این بخش نشان دهند تاریخ Backup های گرفته شده است .

Target:

در این قسمت متوجه خواهید شد که فایل Backup  با چه نامی و در چه فرمتی ذخیره شده است .

Status:

این بخش مهمترین بخشی است که به شما نشان میدهد آیا دانلور  فایلی Backup گرفته شده به صورت کامل صورت گرفته است یا خیر ؟

چگونه سرویس هاست خود را ارتقا دهیم ؟
ادامه مطلب

Action:

این قسمت مربوط به مدیریت بکاپ های دانلود شده است. اگر قصد دارید بعد از دانلود بکاپ با jetbackup در سی پنل آن را روی سیستم خود نیز ذخیره داشته باشید می توانید همانند تصویر زیر روی دکمه  Downloadکلیک کنید تا یک نسخه از بکاپ مورد نظر دانلود شده و روی سیستم شما ذخیره شود. همچنین می توانید به کمک دکمه  Delete Download بکاپ مورد نظر ار حذف کرده و لیست خود را خلوت تر کنید .

موارد استفاده از Jet Backup

مواردی در مورد Jet Backup وجوددارد که آن را نسبت به ابزار Backup  هاست در سی پنل متمایز کرده است از قبیل این موارد:

Backup کامل حساب :

با توجه به اینکه میتوانید از قسمت سی پنل هاست  Backup کامل بگیرید در این ابزار هم این امکان با کمی تفاوت وجودارد و آن این است که Backup کامل این سیستم شاید برای بازخوانی نیاز به ویرایش توسط ابزار بازخوانی سی پنل داشته باشد به همین دلیل پیشنهاد میکنیم اگر فقط میخواهید یک نسخه پشتیبان کامل از حسابتان بگیرید از طریق سی پنل اقدام به انجام این کار کنید .

اگر از طریق Jet Backup برای Backup گیری کامل اقدام کردید توجه داشته باشید که مجوزهای حساب ممکن است صحیح نباشند و آدرس های Ip  هم تغییر کرده باشند با توجه به ماهیت  Self service این ابزار امکان ظهور این مشکلات وجوددارد که در این صورت باید با پشتیبانی سرویس خود در تماس باشید تا بازخوانی را  برای شما انجام دهد .حسابتان را بازبینی کنند و بهتری پیشنهاد را به شما ارائه کنند .

اما توصیه میشود فقط فایل های دیتابیس را بازخوانی کنید و کل حساب رو دست نزنید .

مفهوم Self service در Jet Backup :

قابلیت Self-restore به شما اجازه می دهد تا به راحتی لیست تمامی بک آپ های موجود از سایت خود را مشاهده کرده و هریک از آن ها را ریستور یا دانلود کنید.

بک آپ فایل ها :

در این قسمت Backup فایل های این ابزار شما را قادر میکند هر فایل و فولدری را از سرور ریکاوری اضطراری بازخوانی کنید تا داده لحظه نسخه پشتیبان را داشته باشید در واقع این قسمت این امکان را به وجود می آورد که نسخه پشتیبان موردنیازتان را انتخاب کنید که در نهایت به یک رابط کاربری منتقل میشوید تا بازخوانی را انجام دهید .

توجه داشته باشید که اگر میخواهید حسابتان را به یک  زمان گذشته  بازگردانید باید ابتدا فایل هایتان را بازخوانی کنید و سپس دیتابیستان را بازگردانی کنید .

بک آپ دیتابیس (database Backup):

مقایسه هاست ایران و هاست خارج از ایران
ادامه مطلب

این قسمت به دیتابیس هاست شما مرتبط است که امکان Backup گیری از دیتابیس را فراهم می آورد و این امکان را میدهد که هر دیتابیس حسابتان را به وضعیت لحظه نسخه پشتیبان بازگردانید .

برای این کار معمولا لیستی از دیتابیس ها و زمانشان ارائه میشود ،این مرحله معمولا نیمه دوم مرحله بازخوانی کامل است  که پس از بازگرداندن فایل ها انجام میشود .

از دیگر قابلیت های Jet Backup :

Jet Backup ویژگی های منحصر به فردی دارد که به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد :

زمان بندی چندگانه :

این قابلیت ،امکان ایجاد چند برنامه زمان‌بندی را که در یک بک آپ قابل اجرا باشند را به وجود می آورد علاوه بر این می‌توانید یک زمان‌بندی ایجاد کنید که پس از کامل شدن یک بک آپ خاص به‌صورت اتوماتیک اجرا شوند که البته  این زمان بندی به صورت افزایشی خواهد بود تا فضا و منابع کمتری نیاز داشته باشند .

فیلترهای حساب :

در این قسمت Jet Backup این امکان را با اجرای فیلترهای منحصر به فرد به وجود می آورد که کدام حساب را در نسخه های پشتیبان قرار دهید .8 گزینه متفاوت برای انتخاب موجود هست و بقیه فیلترهای ایجاد شده برای Backup  های آینده ذخیره میشوند .

GDPR Mode:

Jet Backup یک الگوریتم رمزنگاری برای ایجاد نسخه های پشتیبان دارد که در این قسمت شما میتوانید انتخاب کنید کلیدهای رمزنگاری را به صورت لوکال (local)  روس سرور ذخیره کنید یا به صورت ریموت (Remote)در یک مکان دلخواه قرار دهید و همچنین میتوانید دادده Backup  را پس از بستن حساب حذف کنید .

Backup Hybird:

این ویژگی این امکان را به شما میدهد که هر ترکیبی از بخش های حسابتان را در نسخه پشتیبان داشته باشید و فایل های غیر ضروری هم در لیست استثناء قرر میگیرند

حتی در این قسمت میتوانید مسیر دایرکتوری خاصی را هم در نسخه پشتیبان قرار دهید.

در یک نتیجه گیری کلی Jet Backup یک پلاگین پیشرو در سی پنل  است که شمارا قادر میکند تا از حساب سی پنل خود به صورت  ریموت (Remote) یا لوکال (local) Backup بگیرید که همه ی این ها شامل حساب ها ،فایل ها ،ایمیل ها ، دیتابیس

Cronjobs،zone dns  و گواهی ssl  میباشد.

توجه داشته باشید که این ابزار حتی میتواند فیلتر برای حساب ها ایجاد کند تا آن ها را بر اساس فضای ذخیره سازی ، میزبان ،پلن و سایر فاکتورها فیلتر کند که همه این ویژگی ها در یک رابط کاربری آسان و ساده قرار دارد .

پیروز و سربلند باشید

گروه فنی مهندسی تلاش نت

4/5 - (1 vote)
دکمه بازگشت به بالا